У складу са чланом 14. Закона о политичким организацијама, на оснивачкој скупштини Независног покрета „Својим путем“ – Игор Радојичић, дана 24.04.2024. године, оснивачи доносе сљедећи:
СТАТУТ НЕЗАВИСНИ ПОКРЕТ „СВОЈИМ ПУТЕМ“ – ИГОР РАДОЈИЧИЋ Члан 1.Овим Статутом Независни покрет “Својим путем” - Игор Радојичић уређује и утврђује: назив и сједиште, циљеве политичке организације и начин њиховог остваривања, печат, унутрашњу организацију, органе политичке организације и њихова права, обавезе и одговорности, заступање и представљање Покрета, поступак пријема и искључења чланова, права, обавезе и одговорности чланова, начин одлучивања, начин доношења Статута и других аката, начин доношења одлука у оквиру органа Покрета, начин располагања имовином у случају престанка рада Покрета, као и друга питања од значаја за чланство и рад Покрета.
Члан 2.Назив политичке организације је Независни покрет „Својим путем“ – Игор Радојичић.
Скраћени назив је Покрет “Својим путем”.
Члан 3.Независни покрет “Својим путем” - Игор Радојичић (у даљем тексту: Покрет) је покрет независних и слободномислећих грађана, спремних да демократским путем мијењају средину у којој живе и стварају боље друштво и заједницу.
Члан 4.Покрет има својство правног лица, с правима и обавезама утврђеним Законом и овим Статутом.
Члан 5.Ријечи и појмови који имају родно значење кориштени у овом Статуту односе се једнако на мушки и женски род, без обзира јесу ли кориштени у мушком или женском роду.
Члан 6.Сједиште Покрета је у Бањалуци, Улица Васе Пелагића бр. 6.
Члан 7.Покрет дјелује на подручју Републике Српске и Босне и Херцеговине.
Покрет се може удруживати у савезе и друге облике политичких организација, као и у међународне организације и асоцијације, о чему одлучује Конвенција Покрета натполовичном већином укупног броја чланова.
Члан 8.Покрет има печат округлог облика промјера 30 мм и штамбиљ, правоугаоног облика, дужине 40 и ширине 20 мм, са пуним називом Покрета, на ободу кружнице.
Општински/градски облици организовања могу имати свој печат, који мора бити истовјетан изгледу печата из става 1. овог члана, са називом организационог облика, по рубу, непосредно испод пуног назива Покрета.
Број, начин кориштења те чување печата Покрета и печата организационих облика прописују се правилником који доноси Оснивачки одбор Покрета.
Члан 9.Покрет представља и заступа Предсједник Покрета.
Предсједник Покрета може овластити друге особе да заступају и представљају Покрет.
Члан 10.Основни циљеви и програмска начела Покрета су:
У остваривању својих циљева, у складу са позитивним правним прописима и правилима изборног законодавства, Покрет сарађује са другим политичким организацијама/странкама и покретима, невладиним организацијама и удружењима грађана, те другим облицима удруживања грађана и грађанима.
Члан 12.Рад и дјеловање Покрета је јаван.
Јавност рада и дјеловања Покрета остварују се на скуповима Покрета, јавним скуповима, трибинама, округлим столовима, медијским иступима, наступима у медијима и на друштвеним мрежама.
Организациони облици Покрета могу расправљати и одлучивати и без присутности јавности.
Начела јавног рада и дјеловања могу се детаљније прописати одлуком Оснивачког одбора Покрета.
Члан 13.Чланство у Покрету је индивидуално.
Чланом Покрета може постати сваки пунољетни држављанин Републике Српске/Босне и Херцеговине.
Чланство у Покрету је слободно и стиче се учлањивањем.
Обрасце за пријем у чланство, начин вођења евиденције о чланству, одлучивање о чланству и друга питања везана за чланство уређује Конвенција Покрета Правилником који се усваја натполовичном већином од укупног броја чланова.
Члан 14.Члан Покрета припада и дјелује у општинској/градској организацији Покрета у којој има мјесто пребивалишта.
Промјеном мјеста пребивалишта члан мијења и припадност општинској/градској организацији Покрета.
Изузетно од ставе 1. овог члана, ученици и студенти за вријеме редовног образовања и студирања могу припадати и дјеловати у општинској/градској организацији Покрета у којој имају боравиште, ради школовања, односно студирања.
Члан 15.Органи Покрета су :
Сабор чине делегати из свих општинских/градских организација Покрета. Број и структуру делегата одређује Предсједништво својом одлуком.
Сабор може држати свечано и редовно засједање.
Сабор у редовном засједању :
Сабор у редовном засједању засједа једном у четири године.
Мандат свих органа Покрета је четири године.
Члан 18.Конвенција, у правилу, засједа једном годишње.
Конвенцију сазива Предсједник.
Конвенцију чини 151 члан, од чега се 120 бира на Сабору, а до 31 се може кооптирати одлуком саме Конвенције.
Конвенција доноси одлуке натполовичном већином гласова од укупног броја чланова.
Конвенција доноси свој Пословник о раду којим уређује сва остала питања свог рада.
Члан 19.Конвенција :
Предсједник Покрета :
У случају немогућности да обавља послове из своје надлежности, Предсједника замјењује Потпредсједник којег он одреди, или потпредсједник којег одреди Предсједништво, највише на период од 90 дана.
Мандат Предсједника Покрета може престати и прије истека рока на који је изабран:
У случају престанка мандата Предсједника Покрета, предсједавање до избора новог предсједника преузима најстарији потпредсједник Покрета.
Члан 22.Предсједништво Покрета је извршни орган Покрета између два Сабора.
Предсједништво има 37 чланова и чине га: Предсједник Покрета, потпредсједници Покрета, секретар Покрета и чланови, од чега 24 бира Сабор, а до 6 чланова може да кооптира Предсједништво, на приједлог Предсједника Покрета.
Предсједништво доноси одлуке на пленарној сједници и то натполовичном већином гласова чланова Предсједништва.
Предсједништво доноси свој Пословник о раду којим уређује сва остала питања свог рада.
Члан 23.Предсједништво :
Покрет има до 5 (пет) потпредсједника.
Потпредсједници Покрета замјењују Предсједника Покрета, те обављају послове из његовог описа послова,по његовом овлаштењу.
Предсједник Покрета одређује једног потпредсједника који ће га замјењивати у случајевима предвиђеним овим Статутом. Ако Предсједник Покрета не одреди ко ће га замјењивати, сматраће се да је за замјеника одредио најстаријег потпредсједника.
Одлуком Конвенције или Предсједништва, Потпредсједници могу бити задужени за поједине области или политике дјеловања или поједина организациона питања.
Члан 25.Секретар Покрета је извршни, оперативни и материјално-финансијски орган Покрета.
Секретар Покрета за свој рад одговара Конвенцији, Предсједништву И Предсједнику Покрета.
Секретар се бира на период од четири године.
Члан 26.Секретар Покрета :
У градовима и општинама формирају се градске/општинске организације Покрета.
Градске/општинске организације Покрета нису правна лица, већ представљају организационе облике Покрета на локалном нивоу и дјелују на основу овлаштења, у складу с овим Статутом.
Градске/општинске организације Покрета доносе своја Правила организовања градске/општинске организације, којим се поближе уређују унутрашња организација и органи на нивоу града/општине, у складу с овим Статутом.
Члан 28.Градске/општинске организације Покрета (у даљем тексту: локалне организације) су основни облик повезивања и организовања Покрета на подручју јединице локалне самоуправе.
Локалне организације дјелују самостално на подручју јединице локалне самоуправе, у оквиру овог Статута, Програма Покрета, политика и одлука органа Покрета.
У локалним организацијама могу се оснивати реонски/мјесни одбори, као облици повезивања на подручјима појединачних мјесних заједница или више мјесних заједница заједно.
Оснивање, састав, дјелокруг рад, те начин избора и опозива реонских/мјесних одбора уређују се Правилима организовања локалне организације.
Члан 29.Тијела локалних организација су:
Конвенција локалне организације је програмско-политичко тијело локалне организације које доноси основне организационе и програмско-политичке одлуке.
Конвенцију локалне организације чине делегати бирани на основу Одлуке о одржавању конвенције коју доноси Предсједништво локалне организације.
Члан 31.Конвенција локалне организације:
Конвенцију локалне организације сазива предсједник локалне организације на основу одлуке о одржавању конвенције локалне организације.
Одлуком о одржавању конвенције локалне организације одређују се:
Предсједник локалне организације дужан је донијети одлуку о сазивању конвенције локалне организације најкасније 30 дана прије дана одржавања конвенције.
Конвенција локалне организације ваљано одлучује ако је присутна већина њезиних делегата, а одлуке доноси натполовичном већином гласова присутних делегата Конвенције.
Члан 33.Предсједништво Локалне организације је највише политичко и извршно тијело локалне организације између двију конвенција локалне организације
Предсједништво локалне организације :
Предсједник предсједништва локалне организације, по положају, је предсједник локалне организације.
Ако локална организација има потпредсједнике предсједништва локалне организације, потпредсједници локалне организације по положају су потпредсједници локалне организације.
Секретар предсједништва локалне организације по положају је секретар локалне организације.
Члан 35.Број чланова Предсједништва локалне организације и његов састав уређују се Правилима организовања локалне организације.
Члан 36.Предсједништво локалне организације одлучује на сједницама које сазива предсједник локалне организације.
Предсједништво локалне организације пуноважно одлучује ако је на сједници присутна већина чланова Предсједништва, а одлуке доноси већином гласова присутних чланова, осим ако овим Статутом или Правилима организовања локалне организације није другачије уређено.
Члан 37.Предсједник локалне организације:
Локална организација може имати до два потпредсједника.
Члан 39.Секретар локалне организације :
Ако тијела локалне организације тешко повриједе Статут или не испуњавају програмске и политичке циљеве Покрета, одлуком Предсједништва Покрета иста се могу распустити.
Одлуком из става 1. именује се повјереник/повјереништво локалне организације који је дужан у року од 180 дана од дана именовања организовати изборе за распуштена тијела локалне организације
Члан 41.Средства за рад Покрета остварује од:
Материјално-финансијски органи Покрета на свим нивоима су секретари организационих облика Покрета.
Члан 43.Кориштење средстава за рад и материјалних средстава Покрета контролише Надзорна комисија.
Надзорну комисију Покрета бира Сабор Покрета.
Надзорна комисија доноси свој Пословник о раду у складу с овим Статутом и осталим општим актима Покрета.
Члан 44.Покрет може престати дјеловати у складу са законом којим се уређују политичке партије.
Одлуку о престанку постојања Покрета доноси Сабор Покрета двотрећинском већином свих делегата.
Одлуком из става 2. овог члана одлучиће се о имовини Покрета.
Члан 45. Оснивачку скупштину Покрета чине чланови/оснивачи Покрета. Члан 46.Оснивачка скупштина Покрета :
Оснивачки одбор Покрета обавља послове и задатке, те има овлашћења Предсједништва и Конвенције Покрета све до одржавања Сабора Покрета и избора органа у складу с овим Статутом, а најкасније годину дана након датума регистрације Покрета код надлежног суда.
Члан 48.Предсједник Оснивачког одбора обавља послове и задатке, те има овлашћења Предсједника Покрета све до одржавања Сабора Покрета и избора органа у складу с овим Статутом, а најкасније годину дана након датума регистрације Покрета код надлежног суда.
Члан 49.Оснивачки одбор Покрета именује и разрјешава повјереништва локалних организација који обављају послове и задатке Предсједништава локалних организација до њиховог конституисања у складу с овим Статутом.
Члан 50.Измјене и допуне Статута врше се на начин и по процедури проведеној приликом његовог доношења.
Нацрт измјена и допуна Статута утврђује Предсједништво Покрета, приједлог утврђује Конвенција, а коначни акт о измјенама и допунама Статута доноси Сабор.
Члан 51.Овај Статут ступа на снагу даном доношења.